Posiadacz samoistny nieruchomości w postępowaniu administracyjnym
- analiza pozycji prawnej oraz wybranych sytuacji praktycznych
Uczestnicy na spotkaniu dowiedzą się kim jest i kto może zostać posiadaczem samoistnym wg prawa, w jaki sposób można objąć nieruchomość w samoistne posiadanie, na czym polega przywrócenie posiadania, domniemanie posiadania samoistnego, jaka jest różnica miedzy posiadaniem a nieposiadaniem: posiadanie a dzierżenie, władztwo prekaryjne.
Uczestnicy dowiedzą się co może a co nie może być przedmiotem posiadania samoistnego nieruchomości, w tym. np. własność nieruchomości gruntowej, budynkowej, lokalowej, część nieruchomości, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, nieruchomość rolna i leśna, nieruchomość objęta ochroną zabytków, nieruchomość państwowa, nieruchomość pozostająca w obrocie i nieruchomość wyłączona z obrotu, itd.
Na szkoleniu będzie omówiona instytucja uzukapienta w postępowaniu administracyjnym, czyli samoistnego posiadacza w drodze do zasiedzenia: m.in. uzukapient jako podmiot uprawniony do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania administracyjnego, uzukapient jako strona postępowania administracyjnego, jakie są skutki wadliwego ustalenia kręgu stron z pominięciem posiadacza samoistnego; jakie prawa ma uzukapient w postępowaniu administracyjnym: np. jego prawa przed i po upływie okresu niezbędnego do objęcia ochrona posesoryjną; jakie obowiązki ma uzukapient w postępowaniu administracyjnym: np. obowiązek wykazywania samoistnego posiadania, czy też wykazywania interesu prawnego. Uczestnicy dowiedzą się jakie są problemy węzłowe związane z udziałem posiadacza samoistnego nieruchomości w postępowaniu administracyjnym na podstawie przykładów praktycznych, jak również jak wygląda posiadacz samoistny w poszczególnych postępowaniach administracyjnych: np. w postępowaniach prawnobudowlanych, w postępowaniach uregulowanych w ustawie o odpadach, w ustawie Prawo wodne, w tzw. postępowaniach środowiskowych, itp.
KOGO DOTYCZY TEMATYKA SZKOLENIA:
- Jednostek Samorządu Terytorialnego
- Urzędów Miast i Gmin
- Zakładów i Jednostek Budżetowych
- Jednostek Samorządu Terytorialnego
- Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych
- Zarządców Nieruchomości
- Administratorów Komunalnych
- Towarzystw Budownictwa Społecznego
- Adwokatów
- Radców prawnych
- Pośredników w obrocie nieruchomości
- Rzeczoznawców majątkowych
- Wszystkich osób zainteresowanych tematyką
JAKI JEST ZAKRES SZKOLENIA:
Udział w szkoleniu pozwoli na uzyskanie praktycznej wiedzy na temat posiadacza samoistnego i jego pozycji prawnej w postepowaniu administracyjnym, czyli jakie ma prawa i obowiązki w postępowaniu administracyjnym, jaką rolę pełni w poszczególnych rodzajach postępowań administracyjnych, co może być a co nie może być przedmiotem posiadania samoistnego nieruchomości, jakie mogą być problemy węzłowe związane z udziałem posiadacza samoistnego nieruchomości w postępowaniu administracyjnym, itp. zagadnienia.
Chcesz uzyskać ramowy program szkolenia? Napisz do nas
Trener - dr n. pr. Piotr Świerczynski
Koszt szkolenia wynosi 500zł/os brutto
Przy zgłoszeniu większej ilości osób koszt uczestnictwa jest ustalany indywidualnie
Szkoleniea spełniają wymogi podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez Adwokatów (Uchwała nr 49/2015 Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 13 listopada 2015r. § 4.pkt. b) oraz Radców Prawnych (Uchwała nr 103/IX/2015 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 11 grudnia 2015r. § 3 pkt. 1, 2). Zaświadczenie zostanie wydane na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. 2019 poz. 652)
W przypadku zgłoszeń poprzez formularz zgłoszenia na naszej stronie, należy osobno na adres szkolenia@4edu.com.pl wysłać wypełnione Oświadczenie uczestnika szkolenia o wyrażeniu zgody dostępne poniżej